Nízkoenergetické domy

Názvem nízkoenergetické domy jsou označované takové stavby, které splňují požadavky nízkého odběru energie tj. do 50 kWh/m2 rok. Takovýto nízkoenergetický dům musí být řešen opravdu s maximální pečlivostí a to nejenom z hlediska objemu a kvality tepelných izolací, ale i z hlediska dispozičního a tvaru. Nutností je kompaktní tvar, prosklené plochy orientovány na jih či důsledné přerušení všech tepelných mostů. Při současné metodice výpočtu spotřeby kWh/m2 rok je pro tyto nízkoenergetické domy nutností i rekuperace vzduchu.

Jen z výše uvedeného je zřejmé, že ne každá stavba,  jež je za nízkoenergetické domy vydávána, jí opravdu je. Dále je vždy potřeba, aby investor rodinného domu sám rozhodl o výši investice tak, aby se vložené prostředky do energetických úspor opravdu vraceli v reálném čase na úspoře dodávané energie.Jen z výše uvedeného je zřejmé, že ne každý rodinný dům,  jež je za nízkoenergetický vydáván, jím opravdu je. Dále je vždy potřeba, aby investor rodinného domu sám rozhodl o výši investice tak, aby se vložené prostředky do energetických úspor opravdu vraceli v reálném čase na úspoře dodávané energie.

Je například běžnou praxí, že jsou nabízeny dodávky tepelných čerpadel s výkonem na hranici 50-80% celkových tepelných ztrát  domu sice za mimořádně zajímavých cenových podmínek, ale s velmi problematickou úsporou energie. Stejně tak je rozšířený názor (i u odborné veřejnosti),  že z hlediska tepelných ztrát je nejvýhodnější co nejširší obvodové cihlové zdivo.

Trend doložený zahraniční praxí i reálnými výpočty je přitom naprosto opačný. Štíhlá nosná konstrukce obvodové stěny (železobeton, betonové tvárnice spod.) a na něj masivní zateplení (až 400 mm polystyrénu). Je nejrozšířenějším konstrukčním systémem, který nízkoenergetické domy mají. Tímto způsobem jsou řešeny i například konstrukce pasivních domů, kde jsou nároky na úspory energie ještě vyšší.

Zajímají Vás nízkoenergetické domy? Neváhejte nás kontaktovat.

 

 

 

 

 

Tisk Vytisknout stránku Přidat k oblíbeným Přidat k oblíbeným
Domy k prodeji
Nabídka pozemků
Akce a slevy
Používáte starý prohlížeč. Některé funkce nemusí správně fungovat. Aktualizujte svůj prohlížeč nebo vyzkoušejte Google Chrome. Zavřít
Telefon Kontakt